Mój Ulubiony - Styl Skandynawski


Gusta się zmieniają.
20 lat temu odbierając klucze do dopiero co wybudowanego, świeżego i jeszcze ciepłego mieszkanka w bloku, w wyobraźni już widziałam jak je urządzę. Chrom, stal, jaskrawe kolory... Ultranowoczesność w pełnym wydaniu:-)

Tak mniej więcej miał wyglądać jeden z moich pokojów. I ten kolor!

Albo coś w tym stylu:-)

Moja ulubiona aranżacja łazienki...kiedyś.

...i kuchni

 Mieszkanie było jasne, przestronne, aneks kuchenny połączony z salonem. Jakby wymarzone do tego stylu.
Urządzanie mieszkania w stylu nowoczesnym udało mi się ...średnio, a z biegiem lat i pęd ku nowoczesności jakby wyhamował. Nie wiem, czy to kwestia wieku, czy czegoś innego ale nowoczesny styl we wnętrzach przestał mi z biegiem czasu odpowiadać.

Zdałam sobie z tego sprawę dopiero po przeprowadzce z bloku do starego domu na wsi.
Nowoczesność w tym domu była zupełnie nie na miejscu, a poza tym zauważyłam, że wraz ze wzrostem mojego zainteresowania sztuką decoupage'u, zaczęłam się także interesować stylem prowansalskim we wnętrzach. Ładnie by mi pasował w moim starym domu, tak samo jak styl rustykalny,a nawet...angielski.

Salon w stylu prowansalskim...
.....i "prowansalska" łazienka
Rustykalna kuchnia...

...i sypialnia

A tu - styl angielski w salonie...

...i w sypialni

Po wielu rozterkach i wahaniach (kilkuletnich!) padło w końcu na....styl skandynawski!:-) 
Dlaczego?


STYL SKANDYNAWSKI


Mój dom ma jedną poważną wadę: cierpi na brak światła:-). Mimo wstawienia kilku dodatkowych, większych okien nadal pomieszczenia są niedoświetlone. Kompletnie nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Może to nietypowa bryła domu, wysoka i wąska ma znaczenie? Z zewnątrz dom wygląda tak, jakby w środku znajdowały się ogromne salony, w rzeczywistości zaś jest w nim kilka pomieszczeń o niewielkich rozmiarach i na dodatek dziwacznie podzielonych.
Dlatego wybrałam styl skandynawski, który charakteryzuje się przede wszystkim białą barwą we wnętrzu oraz użyciem materiałów ekologicznych. W skandynawskich wnętrzach dominuje drewno rozbielane lub bezbarwne, skóra i kamień – biały i szary. Dzięki bieli i pastelowym barwom, wnętrza sprawiają wrażenie bardziej jasnych niż są w rzeczywistości.

źródło:http://mojafirma.infor.pl









Na poddaszu też będę miała pole do popisu:-)



Styl skandynawski pomimo swojej wszechobecnej bieli nie jest stylem zimnym. Jest to styl spokojny i przestronny, ale i przytulny. We wnętrzach znajdujemy kominki lub piece kaflowe. Znowu ze względu na klimat i ciągłą potrzebę światła – bardzo dobrze przemyślana jest w stylu skandynawskim kwestia oświetlenia. Dużo jasnych lamp o ciepłym świetle, dużo punktów i dekoracji świetlnych. Surowy klimat i brak słońca sprawiły, że każdy pomysł na rozświetlenie jest dobry. Skandynawowie uwielbią świece, które stawiają wszędzie. Cudownie!:-)


Kominek już stoi, nie taki jak na zdjęciu, ale będzie obudowany podobnymi kaflami:-)



W skandynawskich wnętrzach znajdziemy dużą ilość dodatków takich jak poduszki, pledy, koce – wszystko miękkie i utrzymane w jasnych barwach. Ze względu na klimat Skandynawii, mieszkańcy otulają się wszystkim, co daje ciepło i jest jednocześnie miękkie i przytulne.



Kocyka jeszcze nie mam, ale co to za problem wydziergać sobie np. taki na szydełku?:-)


fot. http://mondu-robotkowanie.blogspot.com/

 ...albo uszyć śliczną narzutę patchworkową?




 Niesamowicie mnie urzekły charakterystyczne dla tego stylu futrzane poduchy. Na zimę - jak znalazł :-)....


....do tego stopnia, że postanowiłam sobie uszyć własną ze starego kożuszka:


Oczywiście w planach mam także wydzierganie wełnianych powłoczek na drutach lub szydełku. Będą także doskonale pasowały do wnętrza w stylu skandynawskim.



Skandynawowie stawiają duży nacisk na życie rodzinne, domowe dlatego w ich wnętrzach ważną rolę odgrywa stół i wszystko co wokół niego. Meble są funkcjonalne i o prostych kształtach – oczywiście drewniane (jasne, miejscowe drewno lub sklejka).
Ekologia odgrywa bardzo ważną rolę w urządzaniu skandynawskich mieszkań. Na podłogach kładzione są szerokie i długie deski z wyraźnymi słojami – często pobielane. W tkaninach przewodzą naturalne materiały takie jak len, bawełna i wełna. Akcenty kolorowe (błękit czy czerwień) pojawiają się jedynie w dodatkach – obiciach mebli, zasłonach.
Jedyne co mi pozostało po moim zafascynowaniu stylem nowoczesnym jest KOLOR.
Mimo, że w skandynawskich wnętrzach dominują biele i szarości,  mogą one jednak pełnić rolę kontrastowego tła dla jaskrawych kolorów. I zaraz robi się weselej!:-)





Skandynawskie wnętrza wyróżnia umiar w ich zagracaniu, nie ma tu niepotrzebnych rzeczy bo wszystko musi być użyteczne i jednocześnie estetyczne. Idea jaka przyświeca projektantom skandynawskim to „piękno za rozsądną cenę”. (fragm. art. "Cechy stylu skandynawskiego" http://mojafirma.infor.pl).


STYL SKANDYNAWSKI: PROSTY, PRAKTYCZNY I NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI:-)



0 komentarze :